QUINT-PS3AC24DC40 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
MOQ : 1 Piece
QUINT-PS3AC24DC40 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply Specification
  • Application
  • Industrial automation power supply
  • Connector Type
  • Screw terminal connectors
  • Operating Temperature
  • -25°C to +70°C
  • Noise Level
  • Low electronic noise
  • Phase
  • 3-phase input
  • Output Current
  • 40 Amp
  • Current Range
  • 40 Amp
  • Rated Current
  • Output Type
  • DC
  • Power Factor
  • Optimized for efficiency
  • Working Temperature
  • -25°C to +70°C
  • Rated Power
  • 960 Watt
  • Power Supply
  • Switch-mode power supply (SMPS)
  • Cooling Method
  • Convection cooling
  • Features
  • Compact design robust efficient for harsh environments
  • Product Type
  • QUINT-PS3AC24DC40
  • Output Power
  • 960 Watt
  • Output Frequency
  • Not applicable (DC output)
  • Input Voltage
  • AC 3-phase
  • Voltage Protection
  • Overvoltage undervoltage and short-circuit protection
  • Efficiency
  • High
  • Material
  • Durable metal housing
  • Line Regulation
  • Stable output irrespective of input variations
  • Storage Temperature
  • -40°C to +85°C
  • Weight
  • Approximately 2.3 kg
About QUINT-PS3AC24DC40 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
Brand Name
PHOENIX
Part No
QUINT-PS3/AC/24DC/40
Input Voltage Range
 320-575VAC
Output Voltage
24VDC
Output Adjustable Voltage Range
18VDC - 29.5VDC
Output Current
Output Power
Mounting Type
Din Rail / Channel Mount
Protections
Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature
Efficiency
94%
Certifications
Dimension
96 x 130 x 176 mm
Weight
2.955 KG
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in PHOENIX CONTACT Power Supply Category
QUINT-PS1AC24DC20 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Efficiency : High Efficiency
Output Type : Other, DC Output
Weight : 1.7 kg
Output Current : 20 Amp
QUINT-PS3AC24DC 5 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
Efficiency : High Efficiency
Output Type : Other, DC Output
Weight : Approx. 1 kg
Output Current : 5 Amp
QUINT-PS3AC24DC20 PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
Output Type : DC
Weight : 1.35 kg
Output Current : 20 Amp
ESSENTIAL-PS1/AC/24DC/240W/EE PHOENIX CONTACT SMPS Power Supply
Efficiency : 90%