LRS-100-48 Meanwell smps Power Supply
MOQ : 1 , , Piece
LRS-100-48 Meanwell smps Power Supply Specification
  • Phase
  • Single Phase
  • Application
  • Industrial Automation / Controll Panel / LED Light
  • Output Type
  • Single
  • Current Range
  • 2.3 Ampere (A)
  • Output Power
  • 100 Watt (w)
  • Input Voltage
  • 85 - 264 Volt (V)
  • Storage Temperature
  • -40 to +85 Celsius (oC)
LRS-100-48 Meanwell smps Power Supply Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 , , Piece
  • Payment Terms
  • Cash Advance (CA)
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About LRS-100-48 Meanwell smps Power Supply
Output Current
2.3 Amp
Input Voltage Range
85 - 264VAC & 120 - 373VDC
Usage/Application
Part Number
LRS-100-48
Warranty
3 Years
Mounting Type
Panel Mount / Enclosed
Output Power
100 Watt
Input Current
1.9/115VAC & 1.2A/230VAC
Output Type
Single
Mtbf
720.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C)
Dimensions
129 x 97 x 30mm (L x W x H)
Series
LRS-100
Efficiency
90%
Working Humidity
20 - 90% RH Non-Condensing
Design
Smps
Protection
Short Circuit / Overload / Over Voltage
Brand
Meanwell
Input Frequency
47 - 63Hz
Storage Temperature
-40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing
Working Temp.
-30 to +70 Deg C
Adjustable Voltage
43.2 - 52.8VDC
Phase
Single Phase
Output Voltage
48VDC
Weight
0.34 Kg
Certifications
CE / CB / EAC / CCC
Ripple And Noise
200mVp-p
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in LRS-100 MEANWELL SMPS Power Supply Category
LRS-100-12 Meanwell Power Supply
Output Type : Single
Output Power : 100 Watt (w)
Output Current : 8.5 Ampere (amp)
Output Type : Single
Output Power : 100 Watt (w)
Output Current : 2.3 Ampere (amp)
Phase : Single Phase
Weight : 0.34 Kilograms (kg)
Efficiency : 91%
LRS-100-36 MEANWELL SMPS Power Supply
Output Current : 2.8 Ampere (amp)
Phase : Single Phase
Weight : 0.34 Kilograms (kg)
Efficiency : 90.5
Output Current : 7 Ampere (amp)
Efficiency : 88.5%